Dolar 18,8189
Euro 20,7417
Altın 1.183,18
BİST 4.713,39
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 8°C
Az Bulutlu
İstanbul
8°C
Az Bulutlu
Cum 7°C
Cts 4°C
Paz 3°C
Pts 3°C

Hakem derneğine tek kuruşunuzu yatırmayın

A+
A-
14.06.2019

MHK Başkanı Sabri Çelik’e ve Kurul Üyelerine teşekkür ederek devam ederek yazıma başlamak istiyorum.

Neden teşekkür ettiğime gelecek olursak; Geçtiğimiz Nisan ayında MHK Talimatı ile ilgili birkaç önemli ve hassas noktada düzeltme yapılması yönünde önerilerde bulunduğum, yazımı dikkate aldıkları ve de ilgili düzeltmeleri yaparak, BYH klasmanındaki hakem arkadaşları ve kadın hakem arkadaşlarımızın, Namoğlu MHK’si tarafından ayrımcılık yapılarak gasp edilen haklarını tam anlamı ile olmasa da,  talimatta açıklayıcı bir hale getirmeleri bir nebzede olsa rahatlatıcı olmuştur.

Ancak kendilerine talimatın en önemli maddesini ve çok önemli yaşanmış örnekleri ile belirterek düzeltilmesi gerektiğini yazmıştım. Hatta ve hatta o madde üzerinde ciddi destek verebileceğimi belirtsem de, Anayasamıza ve hukuka aykırı olan talimat maddesinde

Madde 38 – Disiplin Hükümleri
a) Geçerli mazereti olmadan ısrarlı olarak görev kabul etmeyen, müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik girişimlerde bulunan, sosyal yaşamı ve davranışları ile futbol camiasını küçük düşürecek tutum sergileyen görsel, işitsel, yazılı (internet dahil) ve sosyal medyada futbol ve hakem yorumculuğu yapan sosyal paylaşım sitelerinde milli, ahlaki ve sportif kültüre aykırı yazı, yorum ve paylaşımlarda bulunan kurul üyeleri hakem, gözlemci, mentör ve eğitimcilerin lisansları Disiplin Kurulları tarafından iptal edilebilir, hak mahrumiyeti cezası verilebilir.


Sadece bir harf (s) eklenerek düzeltme yapılmış olması ve geriye kalan kısmının aynı şekilde talimata işlenmesi ilerisi için gösteriyor ki, yine birileri o maddeyi keyfi ve kendi amaçlarına uygun kullanılarak, hakem camiası mensuplarının kimilerinin kelleleri kopartılacak, kimileri için ise kalkan olarak kullanılacağı bellidir ve bu noktada aslında hiçbir şey değişmemiştir. Ama yine de o önemli maddenin düzenlenmesi ile ilgili tam yetkinin kendilerinde olmadığını düşünüyorum ve diğer önemli olan noktalardaki düzenlemeleri önemsediğimi belirtmek istiyorum.

TFFHGD Hakem camiasının sırtındaki kamburdur
Sezonun sonu geldi, hakem ve gözlemcilerimizin önümüzdeki sezonda müsabakalarda görev alabilmeleri için sağlık raporlarını alıp, bankaya TFF tarafından belirtilen vize bedellerini yatırarak vize yenileme işlemi yapmaları gerekiyor. TFF önümüzdeki sezon için tüm illerde il hakemlerinden vize ücreti almayacağını duyurdu. Evraklarını hazırlayıp il hakem kurullarına eksiksiz teslim eden il hakemlerimizin vizeleri, TFF MHK hakem işleri tarafından onaylanacaktır. Fakat bu işlemleri gerçekleştirmek için sağlık raporlarını alan hakemlerimizin evrakları İl Hakem kurulları tarafından sanki bir yerlerden talimat almışlar gibi, Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği (TFFHGD) üye aidat ve paylarını yatırmaları için dernek saymanlıklarına yönlendirilerek, belirtilen miktarları yatırmayan hakemlerin evraklarını hakem işlerine gönderilmesi için teslim almayan ve vizelerinin yaptırılmayacağını belirten kurullar olduğu konuşuluyor.

Hatta mesaj yoluyla ve dernek sitelerinde yayınladıkları yazılar ve üyelere atılan mesajlarda, 2019-2020 futbol sezonu TFFHGD vize payını ve yıllık üye aidatı bedelini süresi içinde yatırmayanlara 2019-2020 Futbol sezonu için TFFHGD vizesi verilmeyecektir. Adana Şube Başkanlığınca yapılacak olan icmal listeler, Genel Başkanlıkça yapılan kontroller sonrası MHK’ye gönderilecektir. İcmal (özet) listelerinde ismi bulunmayan TFFHGD üyelerine MHK ile varılan mutabakat neticesinde 2019-2020 Futbol sezonu için vize verilemeyeceğinden görev almaları da mümkün olmayacaktır.”

Örnekteki şekilde bildirimler geçilmektedir. İl hakemliğine yeni geçecek hakemlerin, dernek üyeliğini yaptırmadan, evraklarının teslim alınmayacağı ve hakem işlerine gönderilmeyeceğini belirten,  hatta telefonla arayan kurul ve dernek üyeleri olduğu yazılıp çiziliyor. İl hakem kurulları, TFFHGD Genel Merkez ve Şube yönetimleri bu tavır ve tutumları ile resmen açıkça suç işliyorlar. Türk medeni kanununa göre hiç kimseyi zorunlu olarak derneğinize üye olmakla baskı yapamazsınız. Birde üye aidatı zorunluluğu ile para toplayarak hiç yapamazsınız. Ayrıca bazı şubeler, örnek TFFHGD İstanbul Şubesinde olduğu gibi, kestiğiniz makbuzlarda bu fahiş miktarların açıklaması olmadan ve de bağışçının imzası olmadan, bağış adı altında zorunlu para toplayamazsınız. Kendinize gelin yaptığınız işlemler yasal olarak suçtur. Sizleri eski bir camia mensubu olarak uyarıp bu suçu işlememenizi öneriyorum. Sizlere diğer önerim ise şeffaf olun. Usulsüzde olsa, kimlerden ve ne kadar zorunlu bağış topladığınızı, bu bağışlardan nerelere ne kadar pay gideceğini dernek sitelerinizden ve dernek panosuna asarak üyelerinize bilgilendirme yapmak zorundasınız.


Benim şahsi fikrim, TFFHGD dernekleri çok anlamsız ve gereksiz bir yapı, birilerinin şahsi menfaatlerini, egolarını tatmin ettiği ve basmak olarak kullandığı bu gereksiz yapı için; hakem ve gözlemcilerin hem maddi, hem de manevi olarak aba altından sopa gösterilerek üstü kapalı tehdit edildiği, sadece ve sadece mevcut başkanın itibarının korunduğu, hakem camiasının tamamının da buna alet edildiği, mevcut başkanın da, hakem camiası dışındaki futbolun bütün paydaşlarının hak ve hukukları ile birlikte, itibarlarının korunması ve saygınlığının zedelenmemesi için mücadele ettiği bu kangren olmuş kambur yapının lav edilmesinden yanayım.

Son önerim de sevgili arkadaşlarım ve hocalarım olan, mevcut hakem ve gözlemcilere olacak. Kesinlikle TFFHGD’nin sözlü veya yazılı olarak ne MHK ile ne de TFF ile yazıp çizdikleri gibi mutabık kalınan hiçbir anlaşması yoktur ve olamaz da… İl Hakem Kurulları sizlerin evraklarınızı teslim alıp, hakem işlerine gönderip, TFF vizelerinizi yaptırıp, önümüzdeki sezonda müsabakalarda görev vermek zorundadır. Tavsiyem, derneğe tek kuruşunuzu yatırmayın, hatta üyelikten istifa etmek yada üyelik yaptırmama hakkına sahipsiniz. Tabi bu tabloya rağmen ben üye olacağım diyerek, belirtilen miktarları yatırarak üye olmak isteyen arkadaşlarımın tercihlerine de saygı duyarım.

İbrahim Tokmak

ETİKETLER:
YORUMLAR

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: İzinsiz kopyalanamaz!